26
Jul

Katalógový či individuálny projekt domu?

Katalógový či individuálny projekt domu?

Aj vy si kladiete otázku, či sa oplatí investovať do individuálneho projektu, keď je raz taký drahý ako projekt katalógového domu? Porovnajme si, čo obsahuje katalógový projekt a v čom sa líši od individuálneho projektu.

projekt domu bungalov
katalógový projekt

Katalógové projekty sú v prvom rade prevažne z minulého storočia. Sú navrhované tak, aby sa dali postaviť čo najrýchlejšie a podľa možností za čo najnižšiu cenu. Aspoň vo väčšine prípadov. Pri projekte katalógového domu máte výrazne obmedzené možnosti variability a zmeny. Tie môžete robiť iba na stavbe, kde to však bohužiaľ väčšinou nedopadne veľmi úspešne v konečnom dôsledku samotného užívania domu. Architekti a projektanti navrhovali katalógové domy, aby boli v rámci dispozície čo najmenšie a náklady na výstavbu čo najnižšie. Teda väčšinou. Práve z tohto dôvodu, ak pri katalógovom projekte uskutočníte zmenu, má ta vplyv na celý dom a v konečnom dôsledku užívanie domu a jeho hierarchia sú narušené.

projekt domu na mieru
projekt domu na mieru

V projektoch na mieru je to presne naopak. Architekt Vám dom navrhuje presne podľa vašich predstáv, podľa vašich potrieb a aj podľa potrieb, o ktorých ešte neviete, ale raz ich pocítite. Klient na výhody individuálneho projektu príde niekedy až vtedy, keď začne v dome bývať. Väčšinou to býva však hneď v okamihu, ako dostane do rúk prvú štúdiu. Keď je projekt domu podľa vašich predstáv a ešte je aj navrhnutý na konkrétny pozemok, je to ideálny dom, využívajúci ako tvarovanie terénu, tak aj jeho orientáciu a polohu v rámci okolia. Zriedkavo narazíte na projekty katalógových domov, ktoré sadnú presne na Vašu parcelu. Je to takmer nemožné.
Ak to stručne zhrnieme, keď staviate dom pre seba a svoju rodinu, nemá zmysel spraviť chybu hneď pri prvom kroku, ktorým je výber projektu. V konečnom dôsledku, človek len prepláca na doplnkových altánkoch, skladoch, garážach a prístreškoch, ani nehovoriac o mnohých problémoch so stavebným úradom a zapisovaním do katastra nehnuteľností.

Netvrdíme, že nie je možné nájsť katalógový dom vyhovujúci vašim základným kritériam. Veď aj náš ateliér ich má vo svojom portfóliu okolo 100 kusov a vo všetkých prípadoch ide o kvalitnú architektúru, s čo možno najuniverzálnejšou a najpraktickejšou dispozíciou. No zatvorme na chvíľu oči a predstavme si, že priestor, v ktorom trávime časť svojho života, ak nie aj život celý, bude priestorom podľa našich tajných predstáv. A teraz úprimne, neusmiali ste sa pri tejto myšlienke?