21
Jul

Murované domy

Som prosto klasik

Som prosto klasik. Virtuóz hrá na husle.

Ak nedáte dopustiť na “starú dobrú murovanú stavbu” je tento produkt práve pre vás. Je úplne samozrejmé, že ak ste prežili detstvo s výhľadom na horské lúky a naháňali sa medzi murovanými domčekmi, budete to isté chcieť dopriať aj vašim deťom. Pretože to, čo poznáte, vám dáva pocit istoty. Murované domy majú na Slovensku odvekú tradíciu a my v nej chceme pokračovať. S najnovšími poznatkami vieme postaviť moderné domy s rovnakým duchom tradície ako kedysi naši otcovia. Myslíme na budúcnosť a ostávame hrdí na našu minulosť.


Nie je tehla ako tehla

Murované domy - Nie je tehla ako tehla. Človek prilepený na tehlovú stenu.

Tehla je tradičným stavebným materiálom, ktorý poznáme od nepamäti. Naši predkovia ho používali ako najlacnejší možný stavebný materiál a nie je to inak ani dnes. Rozdiel je len v technológii spravovania a výroby. Plná pálená tehla je dnes trochu iná ako to bolo v minulosti. Je ľahšia, väčšia, pórovitá a priznajme si, že si dom z tehly postavíme aj sami. Nie je to žiadna komplikovaná veda. Každý stavebník (investor) vie, že postaviť dom z tehly je jednoducho najlacnejšie. Tehlu podľa európskej normy stačí izolovať minimálne 8 cm izolačnou vrstvou, ktorá Vám pred kolaudáciou docieli energetické hodnotenie kategórie C, ktoré je v súlade s európskou normou pre konanie – kolaudáciu stavby.Takže tehla je tehla a murovaný dom bude vždy najlacnejšou stavbou.Keď uvažujete o nízkoenergetickom dome z tehly, ste na správnej ceste k dlhodobej úspore energií a dokonca viete dosiahnuť aj plusový dom, ktorý vám za to, že v ňom budete bývať, prinesie aj peniažky navyše.

Pri projektovaní nízkoenergetických murovaných rodinných domov je samozrejme možné naprojektovať aj postaviť. Ide o veľký trend momentálne v západoeurópskych krajinách, kde práve apelujú na materiály našich predkov kvôli akumulačným, akustickým, ale hlavne klimatickým vlastnostiam. Plná pálená tehla s vysokou hustotou a ťažšou váhou sú budúcnosťou v progrese plnej pálenej tehly.

Dobré prevedenie detailov a eliminácia tepelných mostov je základom pre dobrý projekt rodinného domu, ktoré často nie sú vyriešené v masových projektoch katalógových domov. 90% katalógových domov bolio nakreslených pred desaťročiami. Detaily a dispozície stále napredujú a bohužiaľ, v katalógových domoch sa jednoducho nemajú ako prejaviť, pretože boli naprojektované pred 50 rokmi a materiály, ktorými sú prevedené, sa už dávno nevyrábajú a pre dnešné použitie sú nepoužiteľné.

Ďalšou výhodou pre tehlového rodinného domu je veľké množstvo konkurujúcich si materiálov a stále lepšia cenová dostupnosť.
Inou výhodou je unifikovanosť použitých prvkov na stavbe. Napríklad je možné, a v dnešnej dobe už aj zaužívané, že je tehlová stena s montovaným stropom tej istej značky a napríklad murované priečky rovnakej značky. Znamená to niekedy len jeden kamión stavebného materiálu, ktorý vám stačí na celý rodinný dom.

Myslíme na budúcnosť. Dnes už pri výbere tehly ako stavebného materiálu nemusíme hľadať kompromis medzi pevnosťou a hrúbkou steny a ani izolačnými vlastnosťami. Technologický pokrok nám dovoľuje vybrať tehlu s dostatočnou pevnosťou, primeranou hrúbkou a takú, ktorá má tepelnoizolačné vlastnosti tej najvyššej triedy. V porovnaní s bežnými postupmi je na dosiahnutie charakteristík nízkoenergetického domu potrebných výrazne menej dodatočných úprav, čo celkovo znižuje náročnosť stavby a teda aj jej konečnú cenu.


Cena je prioritou

Murované domy - cena je prioritou

Poznáme to. Samotnou stavbou domu sa to nekončí. Mnohí by povedali, že tým sa to len začína. Už teraz pravdepodobne uvažujete, kam presne budú smerovať ďalšie prostriedky – chcete si predsa splniť svoj sen o bývaní. Murovaný dom poskytuje rovnaký komfort ako domy postavené inou technológiou, no pritom je v porovnaní o 30–40% lacnejší. To vyváži aj o niečo menšiu úžitkovú plochu, postup stavby závislý na počasí a aj čas potrebný na odstránenie zostatkovej vody v konštrukcii, ktorá sa dnes znižuje už pri samotnej stavbe tenkovrstvovým lepením. Niet o čom uvažovať.