nízkoenergetický domov

ID-10022916Nízkoenergetický dom

Otázkou úspory energie sa dnes zaoberá každý, kto si realizuje svoj sen o bývaní. Dobrý projekt je súlad faktorov, ktoré dosahujú energeticky nenáročný dom pri nízkych vstupných nákladoch. Nízkoenergetické domy kombinujú úsporu materiálu, vynaložených prostriedkov a v neposlednom rade aj dlhodobú úsporu energie. Takisto ich ekologická stopa na životnom prostredí je menšia, ako pri bežnej výstavbe najmä použitím moderných materiálov a v menšom množstve.

Ako ušetriť ešte pred začatím stavby Vášho domu?

Pokiaľ chcete šetriť nie len počas prípravy projektu na dom, ale aj počas jeho prevádzky, mali by ste dbať na dobre pripravený projekt rodinného domu. V prvom rade , základom dobrého projektu je vhodná orientácia na svetové strany. Môžete si postaviť hocijaký pasívny dom, ale ak bude zle orientovaný na svetové strany, nebude spĺňať vaše požiadavky na dobrý pocit z nového domova a energetickú úspornosť. Rodinný dom s obývačkou orientovanou na sever, alebo na východ nemá cenu. Slnko je energia, ktorú k životu potrebujete. Na sever radšej umiestnite kuchyňu, ktorá priame oslnenie nepotrebuje a po druhé sa Vám v nej nebudú kaziť voľne položené potraviny.

Ešte pre návštevou architekta Vám odporúčame vybrať vhodný pozemok, ktorý je orientovaný v smere sever juh-dvor a nie juh sever-dvor. Východ-západ je riešiteľný, ale nie je najvhodnejší. Najskôr nenájdete pozemok orientovaný priamo sever-juh, ale s miernym naklonením a to je ten správny.

Projekt rodinného domu vychádza z dobrých skúseností, lebo nie každý architekt Vám nakreslí aj dobrý dom. Pekný dom Vám už dnes nakreslí skoro každý architekt, dokonca aj katalógový projekt môže byť pekný, ale určite nie vhodný na Váš pozemok aj keď ho kúpite lacnejšie:-). Keď už spomíname katalógový projekt domu, nie je možné aby každý dom z katalógu bol tvorený na Váš pozemok a vôbec nie s dobrou orientáciou. Museli by ste mať veľké štastie. Ku katalógovému projektu už len jedno. Je to dobrý obchod a skôr podvod. Dom z katalógového projektu pravdepodobne ani nepostavíte, lebo nie je kompletný a nikto Vám nedá z katalógového projektu presnú cenu stavby, lebo to čo uvádzajú na poslednej strane (rozpočet), väčšinou nie je ani polovica zo skutočnej ceny výstavby a v konečnom dôsledku preplatíte na chybách a nedostatkoch veľmi veľa peňazí, ktoré pri čerpaní úveru alebo pôžičke končia ako inzerát s nedokončeným domom na predaj.

Čo Vám ponúkne dobrý architekt?

Dobrý architekt Vám hlavne vyhovie a správne navrhne dom podľa vašich predstáv. Ja osobne ako architekt mám cieľ vyhovieť a v správnych kompromisoch vytvoriť projekt domu tak, aby bol pre klienta celý život pohodlným a mal z neho radosť. Pokiaľ postavíte dom, ktorý nie je podľa vašich predstáv a architekt Vás presvedčil, že toto je dobré, nie je to celkom dobré. Prečo by ste mali bývať v dome, ktorý sa páči Vášmu architektovi a nie Vám? Architekt má vyhovieť Vašim požiadavkám a má s Vami hlavne komunikovať a kresliť. Architekt, ktorý si s Vami spíše nejaké požiadavky a pošle Vám návrh za kopec peňazí s ktorým nakoniec ani nie ste spokojný, nie je dobrý architekt. Ako tvrdím, dôležitá je dobrá komunikácia s architektom a najlepšie si spolu s ním sadnúť na pár hodín a nakresliť si Váš nový vysnívaný dom ručne na papier. Na tomto prvom stretnutí, ktoré samozrejme robíme aj my, sa dobre zoznámite s architektom a zistíte, či je správnej vlne, a či Vám bude vedieť nakresliť dom, aký chcete vy. Väčšinou mne klienti už po 10 minútach tvrdia, že sú u správneho architekta a to je cieľom nášho ateliéru. Dobrý projekt so spokojnosťou klienta.


Fáza pred návrhom domu

Výber pozemku pre stavbu domu

tvar a orientácia pozemkuSprávny výber pozemku je veľmi dôležitým, a to najmä z hľadiska orientácie na svetové strany, prístupu na pozemok, jeho rozmermi a proporciou (príliš úzke pozemky sú obmedzujúce z hľadiska dodržania odstupových vzdialeností), reliéfom a tvarovaním (to znamená či je rovinatý alebo svahovitý). Vhodnou voľbou stavebnej parcely možno výrazne ovplyvniť náklady na výstavbu a prevádzku stavby. Rozmiestnenie jednotlivých miestností a ich orientácia je dôležitým prvkom z hľadiska tepelných ziskov a strát budovy. Hlavnou zásadou je orientovať všetky veľké okná na juh. Ďalšou zásadou je umiestňovať obytné priestory (obývacie a detské izby) na juh a ostatné časti (kuchyňa, kúpeľňa, skladovacie priestory, chodba) v severných častiach domu, či bytu. Veľké, na juh orientované okná, je potrebné kombinovať s tieniacimi prvkami, ktoré v lete zabránia nadmernému oslneniu

Úsporný, nízkoenergetický alebo pasívny dom?

Rozdiel medzi týmito troma typmi stavieb je v ich energetickej náročnosti na prevádzku, pričom najúspornejší je pasívny dom. Rozdiel medzi nimi je v použitých materiáloch a celkovej koncepcii. Platí, že energeticky úsporné domy majú zvýšené náklady na výstavbu, avšak ich prevádzkové náklady môžu byť niekoľkokrát menšie ako pri klasických domoch. Vo všeobecnosti platí, že náklady na výstavbu domu takéhoto štandardu sú o niečo vyššie, avšak prevádzkové náklady sú oveľa menšie ako v prípade štandardného domu.


Fáza pred začatím stavby

Dispozícia si žiada skúseného architekta

Každý má svoju predstavu o jeho bývaní, architekt je odborníkom, ktorý vám ju dopomôže navrhnúť a zrealizovať. Spolupráca s architektom je nevyhnutná pre splnenie vašich predstáv, kvalitný a racionálny návrh dispozície a architektúry.

Materiálové riešenie

V súčasnosti ponúka trh nespočetné množstvo materiálov a systémov, z ktorých možno zrealizovať akúkoľvek stavbu. V spolupráci s architektom vyberiete také riešenie, ktoré bude spĺňať vaše estetické požiadavky a ekonomické možnosti.

Technologické riešenie stavby domu

Vo všeobecnosti sa stavby rozlišujú podľa technológie výstavby na montované a murované. V minulosti sa preferovali murované, pretože to bol klasický a zažitý spôsob výstavby. Dnes existujú omnoho efektívnejšie a progresívnejšie formy montovaných systémov. Výhodou montovaných stavieb je rýchlosť výstavby, hrubá stavba za 3 týždne, a taktiež lepšie tepelnoizolačné a akumulačné vlastnosti použitých konštrukcií.