spýtajte sa architekta
15
May

Časté otázky

Máte otázku? Spýtajte sa a radi Vám poradíme.

Ako si správne vybrať pozemok?

Ktorý pozemok je dobrý? To je otázka , ktorú je nutné zodpovedať ako prvú. Vhodná orientácia je základom. Rozmer je druhým faktorom, tretím faktorom je svahovitosť terénu.  Tento faktor často najvýraznejšie vplýva na vašu peňaženku.
Orientácia pozemku je veľmi dôležitá. Pokiaľ máte pozemok nevhodne orientovaný, máte menej možností variovať dispozíciu svojho nového obydlia. Od orientácie domu sa odvíja nie len dostatočné preslnenie domu, ale hlavne pohoda z bývania, ku ktorej potrebujeme slnko. Slnko je dôležitým psychologickým prvkom k vašej nálade a k dobrým pocitom. Každá miestnosť v dome má určenú svoju vhodnú orientáciu. Napr. obývacia izba na juh. Spálňa na západ, detské izby na východ a kuchyňa na sever. Toto nie je tabuľkové určenie, ale podložený fakt dlhodobých poznatkov architektúry, fengšuei a podobne.
Rozmer pozemku je ďalším dôležitým aspektom vplývajúcim na dobrý pocit z bývania v rodinnom dome. Nejde ani tak o to, aký je pozemok veľký, ale aký je proporčný. Napríklad pozemok s rozmermi 20×30 metrov je ideálnym rozmerom pozemku za optimálne financie. Pozemok pôdorysného tvaru štvorca nie je úplne ideálnym. Napr. pozemok rozmerov 20×20 metrov má malú záhradu. Pozemok 30×30 metrov má veľkú záhradu po bokoch ideálnej budovy. Na pozemok 40×40 metrov už môžete postaviť dva domy vedľa seba. Takže vždy je dobré držať sa rozmeru 20-25 metrov na šírku a dlhšieho rozmeru do dvora. Samozrejme, hovoríme o ideálnej orientácii. Pri severnej orientácii pozemku je vhodné kupovať pozemok so šírkou minimálne 30 metrov, keďže Vám už iba 6 metrov uberie príjazdová cesta a zväčša garáž.
Pozemok vo svahu alebo na rovine je naozaj otázkou peňaženky a luxusu. Dom vo svahu je niečím, po čom túži veľa Slovákov. Je to samozrejme o výhľade. Vo svahu sa Vám však navyšujú náklady na stavbu hlavne pri základoch, pivnici vo svahu, čiže zemné práce, rozbíjanie skál, oporné múry a spätné zásypy. Toto všetko je potrebné, ak staviate dom vo svahu. Cenovo sa dostávate zvyčajne na 30% až 80% z ceny domu na rovine. Pri miernom svahu je to okolo 15%-25%.


Čo musí obsahovať projekt pre stavebné povolenie?

  • Architektúra
  • Statika
  • Požiarna ochrana
  • Energetické hodnotenie stavby
  • Profesie:
  • Elektrika
  • Kúrenie
  • Zdravotechnika (s prípojkami VS)
  • Plyn

Aké kúrenie existuje? Variácie kúrenia

  • Plynový kotol, podlahovka – najpoužívanejšie – ekonomické
  • Plynový kotol, radiátory – často používané – ekonomické
  • Plynový kotol, podlahové konvektory s podlahovkou – ekonomické
  • Elektrické podlahové kúrenie(DEVI) – v prípade ak nie je možný plyn – drahšie ale pohodlné
  • Elektrický kotol, radiátory, ak nie je plyn – neekonomické
  • Elektrický kotol, podlahové konvektory a podlahovka – neekonomické
  • Tepelné čerpadlo ZEM – VODA, podahovka – úsporná prevádzka o 45% ale vyššie vstupné investičné náklady o 150%
  • Tepelné čerpadlo VODA – VODA, podahovka – najúspornejšia prevádzka až 65% úspora ale vyššie vstupné investičné náklady o 230%
  • Tepelné čerpadlo VZDUCH, podahovka – menej úsporné, ale predsa 15% a vstupné investičné náklady o 50% vyššie.
  • Tepelné čerpadlo ZEM – menej úsporné, ale predsa 20% a vstupné investičné náklady o 100% vyššie.
  • Splyňovací kotol (drevo) – najúspornejčší variant, len treba prikladať
  • Teplovzdušné vykurovanie(rekuperácia) – pasívny dom. Veľká úspora, len dom musí byť pasívny, alebo plusový
  • Solárne kolektory – úspora ako doplnok k ohrevu teplej úžitkovej vody
  • Teplovzdušné vykurovanie krbom (rozvody vzduch) – veľmi sa oplatí za rozumnú cenu. Robí sa v rámci krbového telesa.

Plynový kotol, podlahovka?

Plynový kotol v kombinácii s podlahovým vykurovaním. Kotol navrhuje kurenár podľa energetickej bilancie stavby. Može byť kondenzačný, alebo turbo kotol. Záleží od konkrétneho domu. Podlahové kúrenie je možné kombinovať s radiátormi, aj keď štandardne, sa nvrhujú rebrinové radiátory v kúpelniach v kombinácii podlahových teplovodných rozvodov kúrenia.

Plynový kotol, radiátory?

Plynový kotol v kombinácii s radiátorovým vykurovaním. Kotol navrhuje kurenár podľa energetickej bilancie stavby. Može byť kondenzačný, alebo turbo kotol. Záleží od konkrétneho domu. Radiátorové kúrenie sa skôr používa, pokiaľ si klient zvolí okná s klasickým parapetom a nie francúzke okná. Zvyknú sa používať aj nízke radiátory do 40cm, ktoré sú estetickejšie a pripomínajú skôr konvektory.

Plynový kotol, podlahové konvektory?

Plynový kotol v kombinácii s radiátorovým vykurovaním. Kotol navrhuje kurenár podľa energetickej bilancie stavby. Može byť kondenzačný, alebo turbo kotol. Záleží od konkrétneho domu. Podlahové konvektory sa používajú v prípade veľkých zasklených otvorov, ktoré majú aj prístup do exteriéru a svojím zapustením nezavadzajú v prechode. Podlahové kúrenie na väčšie plochy okien nestačí a može sa zarosovať. Dá sa kombinovať s vykurovacími telesami.

Elektrické podlahové kúrenie (DEVI)?

V dnešnej dobe, stále častejšie používané elektrické podlahové kúrenie, má množstvo výhod. Ako prvá je dvojtarifná elektrika. V nízkoenergetickom dome máte náklady na kúrenie od 20 do 35 EUR mesačne. Pri takej nízkej sume sa Vám oplatí dať si elektrické podlahové kúrenie a ušetriť na celkových nákladoch v spotrebe elektrickej energie. Pri nastavovaní kúrenia Vám firma vyreguluje vhodné hodiny, počas ktorých sa bude kúrenie vypínať, aby ste nekúrili v drahej tarife, ale v lacnej, a v drahej už bude dom naakumulovaný teplom, ktoré Vám vystačí, kým energetické závody prepínajú na lacnú tarifu. Druhá výhoda je v rýchlosti ohrevu a v úspore na kúrení. Elektrické podlahové kúrenie zapnete a do 15s je podlaha teplá. Naopak, pri vodnom médiu je potrebné čakať cca 15-20 min. na zahriatie vody, ktorá Vaše kúrenie predlžuje a taktiež predražuje. Ďalšia výhoda je, že pokiaľ montujete niečo do podlahy, nevykúrite si dom a nemusíte vymieňať podlahy.

Elektrický kotol, radiátory?

Najčastejšie sa používa v prípadoch, keď Vám nedajú dvojtarif, kvôli nedostatku kapacít elektrickej energie v danej lokalite. Väčšinou sú to chatové oblasti, kde nie je plyn ani dostatok elektrickej energie v sieti. V tom prípade sa používajú napríklad elektrické ohrievače (radiátory) násenné, ktoré majú aj svoju spotrebu. Je to najdrahšie kúrenie, ktoré sa oplatí použiť iba v pasívnom dome. Alebo sa použije druhá alternatíva, elektrokotol, ktorý vám zohrieva médium – VODU, ktorá sa vháňa do klasických radiátorov.

Elektrický kotol, podlahové konvektory?

Najčastejšie sa používa v prípadoch, keď Vám nedajú dvojtarif, kvôli nedostatku kapacít elektrickej energie v danej lokalite. Väčšinou sú to chatové oblasti, kde nie je plyn ani dostatok elektrickej energie v sieti. V tom prípade sa používa elektrokotol, ktorý vám zohrieva médium – VODU, ktorá sa vháňa do konvektorov aj v nízkoenergetickom dome.

Tepelné čerpadlo VODA, podlahovka?

Tepelné čerpadlo VZDUCH je najpoužívanejšie tepelné čerpadlo na celom svete. Energiu berie zo vzduchu a mieša ju s energiou samotného média. Rozdiel teplôt sa vypláca v letných mesiacoch, ale pri dnešných vymoženostiach doby už môžete využívať energiu aj pri -20°C. Jednoducho vysvetlené, funguje to ako otočená chladnička. Úspora energie pri tepelnom čerpadle VZDUCH je okolo 30%. Veľmi dobre sa kombinuje s podlahovým vykurovaním a v nízkoenergetickom dome sa táto kombinácia vypláca. Dohrev je zabezpečený v dnešnej dobe buď elektrinou, alebo plynom. Pri elektrine môžete tiež žiadať o dvojtarifnú sadzbu.

Tepelné čerpadlo VZDUCH, radiátory?

Tepelné čerpadlo VZDUCH je najpoužívanejšie tepelné čerpadlo na celom svete. Energiu berie zo vzduchu a mieša ju s energiou samotného média. Rozdiel teplôt sa vypláca v letných mesiacoch, ale pri dnešných vymoženostiach doby už môžete využívať energiu aj pri -20°C. Jednoducho vysvetlené, funguje to ako otočená chladnička. Úspora energie pri tepelnom čerpadle VZDUCH je okolo 30%. Je možné ho kombinovať radiátorovým vykurovaním, len treba počítať s vyššou spotrebou, kvôli vyššej teplote média v radiátoroch. Dohrev je zabezpečený v dnešnej dobe alebo elektrinou, alebo aj plynom. Pri elektrine môžete tiež žiadať o dvojtarifnú sadzbu.

Tepelné čerpadlo ZEM, podlahovka?

Tepelné čerpadlo zem je najlacnejší variant tepelných čerpadiel a preto dosahuje aj najmenšiu úsporu. Ide o hada umiestneného v zemi vášho pozemku, kde cirkuluje médium, ktoré nadobúda určitú energiu, ktorú ďalej odovzdáva do tepelného čerpadla a využíva na ohrev TUV a dopomáha aj kúreniu. Výdatnosť tepelného čerpadla ZEM je okolo 15%. Nevýhodou je, že po zemi, kde sú oddelené hady, nie je možné parkovať autom, ani prechádzať ťažkým dopravným prostriedkom. Nerastie na ňom veľa trávy, ani nič iné v záhrade a návratnosť je najdlhšia zo všetkých tepelných čerpadiel. Oplatí sa ľuďom v zahraničí, ktorí dostavajú štátne príspevky pre energetickú úsporu v kúrení, ako sú Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko a podobné vyspelé krajiny.

Tepelné čerpadlo ZEM, radiátory?

Tepelné čerpadlo ZEM je najlacnejší variant tepelných čerpadiel a preto dosahuje aj najmenšiu úsporu. Ide o hada umiestneného v zemi vášho pozemku, kde cirkuluje médium, ktoré nadobúda určitú energiu, ktorú ďalej odovzdáva do tepelného čerpadla a využíva na ohrev TUV a dopomáha aj kúreniu. Výdatnosť tepelného čerpadla ZEM je okolo 15%. Nevýhodou je, že po zemi, kde sú oddelené hady, nie je možné parkovať autom, ani prechádzať ťažkým dopravným prostriedkom. Nerastie na ňom veľa trávy, ani nič iné v záhrade a návratnosť je najdlhšia zo všetkých tepelných čerpadiel. Oplatí sa ľuďom v zahraničí, ktorí dostavajú štátne príspevky pre energetickú úsporu v kúrení, ako sú Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko a podobné vyspelé krajiny.

Splyňovací kotol (drevo)?

Splyňovací kotol je zaujímavá technológia, ktorá má skôr tradičný charakter ako moderný, a preto sa používa v prípadoch, kde nemáte inú možnosť odberu energie na kúrenie a ohrev TUV. Neuveriteľné výkony sa dajú dosiahnuť pri nízkoenergetickom dome najhoršej triedy C. Je to vlastne pec, ktorá slúži ako kotol. Prikladáte jedno poleno približne každých 12 hodín a stále máte teplo a teplú vodu. Možete použiť aj brikety.

Teplovzdušné vykurovanie(rekuperácia)?

Rekuperácia vzduchu znamená prirodzenú výmenu vzduchu v domoch pasívnych. V pasívnom dome nie je potrebné kúriť, lebo je dokonale zaizlovaný a nemá tepelné mosty(výrazné). Práve to je dôvod vetrania pasívnych domov. Dom, ktorý nedýcha, vlhne. Je to fakt, ktorý sa rieši prirodzenou výmenou vzduchu. Rekuperácia s dohrevom slúži aj ako vykurovacie médium, ktoré má minimálnu spotrebu a teplý vzduch vo vzduchotechnických rozvodoch rozvádza do celého domu. Teplý vzduch, ktorý sa opotrebuje, jednotka viackrát premieša a zúžitkuje ho na ďalšie dokurovanie, aby Vám ušetrila na spotrebe pri dopĺňaní energie pre vykurovacie médium VZDUCH.

Čo je tepelný most?

Tepelný most je možné charakterizovať ako časť konštrukcie budovy, kde sa výrazne mení vnútorná povrchová teplota. Toto je spôsobené jednak zmenou hrúbky stavebnej konštrukcie, jednak rozdielnou veľkosťou vnútornej plochy, ktorá teplo prijíma, a vonkajšej plochy, ktorá teplo odovzdáva (napríklad kúty stien, podláh, atď. …). Tepelné mosty vznikajú najčastejšie pri nadokenných a naddverových prekladoch, pri okrajoch strechy, pri atike, v mieste napojenia stropných nosných prvkov s obvodovou stenou a pri vyložení nosných konštrukcií balkóna a lodžií. Všetky miesta s tepelnými mostmi treba prekryť efektívnym tepelnoizolačným materiálom s takou hrúbkou, aby bol pokles vnútornej povrchovej teploty čo najnižší. V nijakom prípade nesmie dosiahnuť hranicu rizika vzniku plesní, pretože plesne sú vážnym problémom a negatívne pôsobia na ľudské zdravie.

Solárne kolektory?

Solárne kolektory sú doplnok k existujúcemu vykurovaciemu telesu, ako je kotol a tepelné čerpadlo. Je vhodný v teplom období, keď má najväčšiu výdatnosť a dodáva energiu z média VODA pre ohrev TUV a prípadne aj do kúrenia. Veľmi často sa používa pri exteriérových bazénoch, kde viete dosiahnuť teplú vodu od apríla až do októbra.

Teplovzdušné vykurovanie krbom (rozvody vzduch)?

Tento typ doplnkového kúrenia je jedna z ďalších možností dokurovania a súčasne využívania krbového telesa. Pokiaľ máte krbovú vložku od 6 do 10 kW výkonu, môžete ju využiť nie len na vykúrenie obývačky, ale aj na rozvod potrubí s teplým vzduchom, ktoré sa dajú viesť do vzdialenosti cca 5m a nestratia veľa na intenzite ohriateho vzduchu. Nevýhodou je hluk, ktorý sa potrubiami prenáša a sucho, ktoré kúrením vzniká. Príliš veľká teplota v ohriatom vzduchu vysušuje vykurovaný priestor a je vhodné ich opatriť difúznymi materiálmi ako je napr. nepálená hlina.

Vzduchotechnika(pasívny dom)?

Vzduchotechnika sa spája s rekuperáciou, ale nemusí sa použiť na kúrenie. Pokiaľ nie ste zástancami klimatizačných jednotiek, odporúčame vám vzduchotechnické vetranie s chladením vzduchu. Je jednak zdravšie a spotrebuje menej energie. Používa sa aj pri viacpodlažných domoch vo svahu, kde nie je možné prirodzené vetranie a je nutné riešiť vetranie vzduchotechnikou.

Stropné chladenie?

Stropné chladenie je určené pre náročných klientov, ktorým vadí hluk vzduchotechnických rozvodov a neobľubujú ani klimatizácie. Stropné chladenie funguje na princípe podlahového kúrenia, avšak s opačnou teplotnou hodnotou média. Voda v hadoch chladí a nie ohrieva. Studený vzduch nám potom klesá zo stropu, alebo prípadne stien, ktoré vytvárajú úžasnú klímu v dome. Nevýhodou je spotreba a počiatočná investícia.

Načo mi je tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo využíva energiu z okolitého prostredia na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody. Odvádza nízkopotenciálne teplo z prírody (zo zeme, vody, alebo vzduchu), alebo priemyslu (odpadné teplo) a premieňa ho na teplo s vyšším potenciálom, ktoré je prakticky využiteľné na vykurovanie (vhodné najmä pre nízkoenergetické domy), ohrev vody (tepelné čerpadlo je možné taktiež využiť na ohrev vody, ktorá sa potom púšťa do vykurovacej sústavy) alebo na chladenie (v takomto prípade pôsobí tepelné čerpadlo opačne – odoberá teplo z miestností a ochladzuje ho prostredníctvom pracovnej látky, ktorá odovzdáva teplo späť do prírody).

Čo je rekuperácia a akým spôsobom mi pomôže zlepšiť kvalitu života v mojom dome?

V pasívných, nízkoenergetických, ale taktiež štandardných rodinných domoch, vetranie tradičným spôsobom (cez okná) znamená relatívne vysokú stratu tepelnej energie a značnú tepelnú nepohodu (prievan, studený vzduch). Preto boli vyvinuté systémy riadeného vetrania, ktoré optimalizujú potrebu výmeny vzduchu v obytnej jednotke, a tým zvyšujú obytný komfort. Navyše je možné takéto systémy doplniť o jednotku so spätným získavaním tepla – rekuperátor, čím sa zníži strata tepelnej energie. Vetrací systém s rekuperáciou zaisťuje stály prívod čerstvého vzduchu do bytových priestorov obytných budov, vytvára tak príjemnú vnútornú klímu a navyše teplo z odvádzaného vzduchu s viac ako 60% účinnosťou odovzdá čerstvému privádzanému vzduchu.

Ako sa ráta cena za vykurovanie?

Do nákladov za vykurovanie sa počíta cena za teplo, ale aj cena vykurovacích zariadení a prípadne opravy a údržba. Cena vykurovacieho zariadenia sa pripočíta s cenou paliva spáleného počas jeho životnosti a pripočíta sa údržba, ak je to podstatná položka. Vydelením tejto sumy počtom rokov životnosti zariadenia dostaneme ročné náklady. Veľký vplyv na tieto náklady majú tepelnoizolačné vlastnosti stien, strechy, podláh, okien a dverí, ďalej spôsob vykurovanie a vetrania.

Aká môže byť zastavaná plocha pozemku, čo je stavebná čiara a regulatívy?

Zastavanou plochou pozemku rozumieme pôdorysnú plochu, ktorá je vymedzená vonkajším okrajom obvodových konštrukcií. Stavebná čiara tvorí hranicu medzi zastavanou a nezastavanou plochou pozemku. Táto čiara patrí medzi základné regulatívy a zväčša je stanovená v územnom pláne, podľa záväznosti rozlišujeme: fixnú, s možnosťou jednostrannej odchýlky, s možnosťou obojstrannej odchýlky alebo len doporučenú stavebnú čiaru. Územný plán obce alebo zóny môže a nemusí obsahovať ďalšie regulatívy, ktoré je potrebné dodržať, napríklad: funkčné využitie pozemku, miera využitia pozemku (koeficient zastavanosti, index podlažných plôch,…), hranica umiestnenia stavby, uličná čiara, výšková regulácia (maximálny počet podlaží, výška zástavby), usmernenie architektonického výzoru (spôsob zastrešenia, členenie stavby, …), umiestnenie vstupov a vjazdov.

Čo je tesnosť budovy a ako to ovplyvňuje vetranie?

Nízkoenergetické domy a energeticky pasívne domy charakterizuje potreba tepla na vykurovanie a celková potreba primárnej energie. Požadované hodnoty sa dosahujú tepelnoizolačnými vlastnosťami plášťa budovy, pričom významnú úlohu zohráva tesnosť budovy. Tesnosť tepelno-izolačného plášťa budovy má minimalizovať úniky tepla prienikmi a únikmi vzduchu cez plášť budovy, pretože takáto strata energie môže tvoriť pri pasívnom dome až desiatky percent z celkovej tepelnej straty. Taktiež má zabezpečiť prostredie na správnu funkciu vzduchotechniky s rekuperáciou tepla. Takéto zariadenie výrazne zlepší energetickú bilanciu nízkoenergetického domu a pri pasívnom dome je nutnosťou. Dokonalá tesnosť budovy má zamedziť transportu vlhkého interiérového vzduchu do konštrukcie plášťa a vylúčiť prípadnú kondenzáciu v konštrukcii a tým jej trvalé znehodnotenie.

Ako sa líši cena nízkoenergetického domu od ceny pasívneho domu?

Vstupné náklady na výstavbu pasívneho domu sú vyššie o približne 5% oproti nízkoenergetickému domu.

Aké sú výhody elektrického kúrenia, najmä podlahového?

Elektrické vykurovanie môže predstavovať prevádzkovo najúspornejší spôsob vykurovania v porovnaní s akýmkoľvek iným zdrojom energie. Nehovoriac o ďalších zásadných faktoroch – ekológií a zdraví. Najvýznamnejšou výhodou elektrického podlahového vykurovania je priaznivé rozloženia tepla v miestnosti. V porovnaní s použitím radiátorov je možné dosiahnuť úsporu energie na úrovni 10 – 15%. Pri podlahovom vykurovaní nedochádza k nežiaducemu prúdeniu vzduchu a následne ani k víreniu prachu a alergénov. Zabraňuje vzniku plesní a roztočov. Elektrické vykurovanie je čisté, bezpečné, výkonné, nehlučné, nenáročné na údržbu a regulovateľné.

Čo má obsahovať projekt plynu?

plynová prípojka

Plynovú prípojku je nutné projektovať v prípade, keď si želáte doviesť do domu plyn.

rozvod plynu v dome

Rozvod plynu je nutné v projektovať v prípade, keď si želáte v objekte napájať spotrebiče na plyn. Napríklad plynový sporák, alebo si želáte doviesť plyn k plynovému kotlu, alebo k tepelnému čerpadlu, ktoré vyžaduje dokurovanie na plynné palivo.

Aká je návratnosť technológií použitých pri stavbe nízkoenergetického domu?

Návratnosť závisí od použitého stavebného systému, celkovej koncepcie a použitej technológie, a pohybuje sa na úrovni 10-17 rokov.
Akým spôsobom sa vykonáva izolovanie garáže a spodnej stavby, teda jej základov?
Je niekoľko spôsobov. Pri polomontovanom systéme sa používajú polystyrénové betónové tvárnice. V prípade murovaného domu je možné použiť všetky typy tepelných izolácií. Pri pasívnom dome je izolovanie spodnej stavby súčasťou pasívneho systému.